معماری
خانه / چطور زندگی کنیم / آلرژی به شیر – علائم حساسیت به شیر چیست ؟

آلرژی به شیر – علائم حساسیت به شیر چیست ؟

آیا میدانید که شیر یکی از حساسیت زا ترین خوراکی های موجود در جهان است ؟ طبق آمار ، حدودا ۲ الی ۳ درصد از نوزادان زیر سه سال مبتلا به آلرژی یا حساسیت نسبت به شیر هستند. تا همین چند سال قبل ، پزشکان معتقد بودند که اکثر نوزادانی که به شیر حساسیت دارند ، پس از سه سالگی بهبود پیدا میکنند ولی تحقیقات اخیر نشان داده است که اینطور نیست .

آلرژی به شیر - علائم حساسیت به شیر چیست ؟آلرژی به شیر – علائم حساسیت به شیر چیست ؟

طبق آخرین تحقیقات ، فقط ۲۰ درصد از نوزادانی که به شیر حساسیت دارند تا ۳ سالگی بهبود پیدا میکنند و ۸۰ درصد بقیه ، تا آخر عمر درگیر علائم حساسیت به شیر خواهند بود .ولی خبر خوب این است که روش هایی برای مقابله با علائم حساسیت به شیر و جلوگیری از آن وجود دارد .

در این مطلب از سایت باعلم درباره حساسیت شیر بیشتر بدانید .

آلرژی شیر چیست ؟

شیر  به طور طبیعی تشکیل شده از امولسیون چربی و پروتئین در آب همراه با کربوهیدرات و مواد معدنی و ویتامین ها .

امولسیون چیست ؟ یک امولسیون از دو مایع امتزاج ناپذیر (معمولاً روغن و آب) تشکیل شده است که یکی از آن‌ها به صورت قطرات ریز در دیگری پراکنده شده است

حساسیت و آلرژی به شیر ، یک واکنش غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن نسبت به شیر و فراورده های شیری و لبنی است . کسی که به شیر حساسیت دارد در واقع به یک یا چند نوع پروتئین موجود در شیر واکنش نشان میدهد. پروتئین های آلرژی زا در شیر معمولا کازئین و یا پروتئین وی ( آب پنیر ) میباشند . هرگاه فردی که نسبت به شیر آلرژی دارد ، از شیر یا فراورده های شیری و لبنی استفاده کند ، سیستم دفاعی بدن ، پروتئین موجود را به عنوان عامل مزاحم و مخرب شناسایی کرده و شروع به حمله به عامل مزاحم میکند . همین عامل باعث بروز علائم حساسیت و آلرژی در بدن میشود .

واکنش آلرژیک به شیر و مواد لبنی معمولا در عرض چند ساعت پس از مصرف شیر شروع میشوند . ایمونوگلوبولین E یا IgE ، همان آنتی بادی است که به مقابله با پروتئین شیر پرداخته و باعث علائم آلرژیک میشود .

حساسیت به شیر با عدم تحمل شیر متفاوت است . 

گاهی آلرژی به شیر ، با عدم تحمل شیر و لبنیات اشتباه گرفته میشود در صورتی که این دو مورد کاملا با هم متفاوت هستند. علائم آلرژی به شیر معمولا با کوچک ترین مقدار از مصرف شیر یا لبنیات یا فراورده های شیری بروز میکند در حالی که عدم تحمل شیر معمولا در مقادیر کم مصرف شیر ، مشکل ساز نمیشود . همچنین کسانی که دچار عدم تحمل شیر هستند ، میتوانند از شیرهای بدون لاکتوز استفاده کنند ولی کسانی که مبتلا به آلرژی شیر هستند حتی نمیتوانند از شیر بدون لاکتوز استفاده نمایند .

علائم حساسیت به شیر در نوزاد

علائم آلرژی شیر در نوزاد میتواند به محض مصرف شیر و یا چند با ساعت تاخیر نمایان شود . علائم حساسیت نوزاد نسبت به شیر عبارتند از :

  • دل درد
  • خستگی و بی حالی
  • کهیر زدن
  • اسهال
  • استفراغ
  • مدفوع خونی
  • سرفه کردن نوزاد
  • خس خس سینه نوزاد
  • اشک آلود شدن و آبریزش از چشم نوزاد
  • کولیک

توصیه های عمومی برای مقابله با حساسیت شیر

در حال حاضر هیچ درمان موثر و معتبری برای آلرژی شیر وجود ندارد . ایمونوتراپی آلرژی یا همان واکسن درمانی برای الرژی شیر در حال بررسی میباشد ولی تاکنون ایمونوتراپی دهانی برای حساسیت شیر به تایید سازمان داروی امریکا نرسیده است . تنها راه مقابله با آلرژی شیر این است که از شیر و محصولات لبنی و فراورده های شیری دور باشید .

این مطلب در سایت “BaElm” منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *