معماری
خانه / چطور زندگی کنیم / نکات بسیار مهم در برخورد با روشندلان

نکات بسیار مهم در برخورد با روشندلان

چگونه با فردی که دارای عصای سفید است، ارتباط بگیریم؟ در صورتیکه فرد نابینا نیاز به راهنمایی داشت، چطور به او کمک کنیم؟

نبض ما – نابینایان در انجام برخی از اعمال روزمره نیاز به کمک و همراهی دارند. این موضوع باعث می شود در ارتباط با افراد نسبت به آن ها طور دیگری برخورد شود. روز ۱۵ اکتبر به عنوان روز بزرگداشت نابینایان و قانون عصای سفید نامگذاری شده است، حال سوال این است که با یک نابینا باید چگونه تعامل کنیم؟

در ادامه به نکاتی مهم درباره روش برخورد با فرد نابینا را ذکر می کنیم:

در مواجهه با یک فرد نابینا باید دو مورد را خوب بدانیم. اول این که چگونه با او ارتباط برقرار کنیم و دوم این که در صورت کمک و راهنمایی چگونه به او کمک نماییم.

ارتباط موثر با فرد دارای عصای سفید

هنگام صحبت با یک فرد نابینا یا فردی که بینایی ضعیفی دارد، خودتان باشید و به طور طبیعی عمل کنید. باید در مواجهه با افراد نابینا نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • خودتان را معرفی کنید. فرض نکنید فرد نابینا شما را از روی صدایتان تشخیص می دهد.
 • به طور طبیعی و واضح صحبت کنید. از دست دادن بینایی به معنای از دست دادن شنوایی نیست.
 • همچنان از زبان بدن خود استفاده کنید. این موضوع صدای شما را تحت تاثیر قرار می دهد و در نتیجه اطلاعات بیشتری را به فرد دچار اختلال دید یا نابینا  می دهد.
 • از زبان روزمره خود استفاده کنید. از کلماتی مانند «دیدن» یا «نگاه کردن» و یا صحبت درباره فعالیتهای روزمره مانند تماشای تلویزیون یا بازی کامپیوتری اجتناب نکنید.

 • هنگامی که خودتان را می خواهید معرفی کنید و یا این که می خواهید به طور مستقیم با گروهی از افراد صحبت کنید، نام او را هم بگویید.
 • هرگز از طریق شخص ثالث مکالمه نکنید.
 • در موقعیت های گروهی افراد حاضر دیگر را به فرد نابینا معرفی کنید.
 • هرگز بدون اشاره، مکالمه با فرد را قطع نکنید.
 • در هنگام راهنمایی، از زبان دقیق و خاص استفاده کنید. به عنوان مثال، از جمله “در ورودی در سمت چپ است”، به جای “در ورودی آنجا است” استفاده کنید.
 • از موقعیت هایی که که سر و صدای رقابتی وجود دارد اجتناب کنید.
 • همیشه در ابتدا از فرد نابینا بپرسید که آیا کمکی نیاز دارد؟

Image titled Walk With a Blind Person Step 10

شاید دوست داشته باشید

چگونه یک روشندل را راهنمایی کنیم؟

از فرد نابینا بپرسید که آیا به کمک نیاز دارد؟ اگر جواب بلی بود پشت دستشان را با پشت دستتان لمس کنید. آن ها می توانند بازوهای شما را در نقطه ای بالاتر از آرنج بگیرند.

راه رفتن

هنگامی که شروع به راه رفتن می کنید، اطمینان حاصل کنید که شخص یک نیم قدم پشت سر شما و کمی به طرف دیگر است. با سرعتی پیاده روی کنید که برای هر دوی شما راحت باشد. در مواجهه با موانع روی زمین، و مکان های با محدودیت ارتفاع سر مراقب باشید.

Image titled Walk With a Blind Person Step 1

فضاهای باریک

به فردی که او را راهنمایی می کنید بگویید که یک فضای باریک در پیش است. بازوی راهنمای خود را به سمت وسط پشت خود حرکت دهید تا نشان دهید که آنها باید پشت سر شما حرکت کنند. فرد باید در پشت شما بایستد و در عین حال بازوی شما را نگه دارد.

عبور از در

همانطور که به درب نزدیک می شوید، توضیح دهید که از کدام طرف باز می شود. درب را باز کنید و راه بروید، اجازه دهید فردی که او آن را با دست آزاد خود ببندد.

Image titled Walk With a Blind Person Step 6

پله ها

در اولین پله متوقف شوید و به وی بگویید که می خواهید از پله بالاروید یا پایین. در صورت لزوم جای خود را عوض کنید تا فرد نابینا بتواند از دستگیره های پله استفاده کند. وقتی که او آماده بود حرکت کنید. وقتی که به انتها رسیدید توقف کنید و به او هم بگویید.

Image titled Walk With a Blind Person Step 7

نشستن

توضیح دهید که صندلی روبروی او قرار دارد و موقعیت صندلی را نسبت به بقیه اجزای اتاق توصیف کنید. سپس به سمت صندلی حرکت کرده و بازوی راهنمای خود را روی آن قرار دهید و به او توضیح دهید که بازویتان را در کجا قرار داده اید. شخص نابینا می تواند دست خود را از طریق بازوی راهنمای شما به پایین بیاورد تا صندلی را لمس کند و در صورت لزوم بچرخاند.

Image titled Walk With a Blind Person Step 8

توصیف محیط اطراف

هنگام توصیف محیط اطراف خود، سعی کنید دقیق باشید. به جای اینکه بگوییم “یک صندلی در جای مناسب شما وجود دارد”، ممکن است بیشتر مفید باشد که بگوییم صندلی کنار شما در سمت راست شما اشغال شده است، اما صندلی بعدی خالی است.

نبض ما – مترجم:حسین مقدس زاده

منبع

Visionaustralia

نکات بسیار مهم در برخورد با روشندلان

امتیاز شما :

این مطلب در سایت نبض ما منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *