معماری
خانه / چطور زندگی کنیم / سالم ترین روش های پخت غذا

سالم ترین روش های پخت غذا

سلامتی کلمه ی سنگینیست. میگویند عسل های مصرفی آلوده اند. پس اگر در حال دویدن بودیم و به یک قاشق قند فوری نیاز داشته باشیم چه باید بکنیم؟ آیا هرچه غذا کالری کمتر و ویتامین بیشتری داشته باشد سالمتر است؟ اما طبق تعریف شما از سلامت چند قانون آشپزی وجود دارد که با رعایت آنها میتوانید مطمئن باشد که غذایتان کامل و سالم است.

سالم ترین روش های پخت غذا

«اختصاصی تابناک باتو » سلامتی کلمه ی سنگینیست. میگویند عسل های مصرفی آلوده اند. پس اگر در حال دویدن بودیم و به یک قاشق قند فوری نیاز داشته باشیم چه باید بکنیم؟ آیا هرچه غذا کالری کمتر و ویتامین بیشتری داشته باشد سالمتر است؟ تغذیه حداقل گیج کننده است، اما طبق تعریف شما از سلامت چند قانون آشپزی وجود دارد که با رعایت آنها میتوانید مطمئن باشد که غذایتان کامل و سالم است.
سالم ترین روش های پخت غذا

سبزیجات

سالم ترین روش های پخت غذا 
سبزیجات عموما به غذای سالم شهره اند اما به تعداد انواع آنها روش و شیوه برای طبخشان موجود است. اگر هدفشان کالری کمتر است، افزودنی های تان را کم کنید. از روغن یا استفاده نکنید و یا خیلی کم استفاده کنید. چرا که هر قاشق روغن ۱۲۰ کالری به انرژی موجود در غذا اضافه میکند. بهترین راه ها به این منظور بخار پز، کباب پز و آب پز کردن سبزیجات است. سالاد نیز همینطور. سالاد میتواند ۲۰۰ کالری به خوش تیپی شما کمک کند.

اگر هدفتان کسب ویتامین هاست، بستگی به این دارد که به دنبال چه ویتامینی هستید. ویتامین سی از بهترین ویتامین هاست. میوه ها و سبزیجات بسته به نوع پختشان میتوانند بین ۱۵ تا ۵۵ درصد از ویتامین سی خود را از دست بدهند. بهترین روش برای کسب ویتامین سی؟ از ماکروفر استفاده کنید. چرا که ساختار ویتامین سی در اثر گرما میشکند و ماکروفر کمترین زمان را صرف پخت غذا میکند.

اما بیشتر مواد، مثلا آنتی اکسیدانها در حضور گرما افزایش می یابند.  پختن میتواند بهترین راه تضمین مواد مغذی موجود در سبزیجاتی چون هویج باشد. بر عکس این موضوع نیز برای بسیاری دیگر از سبزیجات صادق است. جالب است بدانید که سبزیجات کنسروی و بسته بندی شده ی یخ زده اغلب حامل مواد مغذی بیشتری نسبت به سبزیجات تازه اند.

نشاسته

سالم ترین روش های پخت غذا

باقیمانده های غذاها کمترین میزان کربن را شاملند. در تحقیقی پاستای گرم شده به داوطلبان داده شد و نسبت به زمانی که تازه بود میزان افزایش گلوکز کمتری در آنها مشاهده شد. همچنین اگر برنج را با روغن نارگیل طبخ کنیم و آن را یک شب درون یخچال قرار دهیم کالری آن تا ۶۰ درصد کاهش پیدا میکند. چگونه ممکن است؟ قضیه مربوط به تفاوت نشاسته هاست. نشاسته ی معمولی به سادگی شکسته و توسط قند جذب میشود و این موضوع به برتری انسولین و احساس گرسنگی می انجامد.
خنک کردن پاستا و برنج این نشاسته های عادی را به نشاسته های مقاوم تبدیل کرده و دیگر به آسانی جذب نشده و بیشتر شبیه فیبر و قند عمل میکنند. نتیجه برتری کمتر انسولین و احساس سیری طولانی تر میشود.

گوشت

سالم ترین روش های پخت غذا

وگر به دنبال منابع پروتئینی و کم کالری میگردید، تا جایی که میتوانید کمتر از چربی استفاده کنید. چربی ضرری ندارد اما هر گرم از آن ۹ کالری انرژی دارد در حالی که هر گرم پروتئین و کربوهیدرات تنها ۴ کالری انرژی حمل میکنند. این یعنی گوشت های سفیدی چون مرغ و ماهی کالری کمتری را نسبت به دنده و کله پاچه به بدن شما منتقل میکنند.
همچنین هرچه هنگام طبخ غذا از روغن کمتری استفاده کنید بهتر است. در مورد انواع ماهی بهتر است روش بخار پز یا آب پز را انتخاب کنید. اما اگر میخواهید که وعده ی مرغ یا ماهی شامتان دلپذیرتر باشد، میتوانید آنها را در اجاق کباب کنید تا رنگی قهوه ای و دوست داشتنی به خود بگیرند. کباب کردن با سیخ نیز شیوه ی خوبیست اما به شما هشدار میدهیم که از این شیوه کمتر استفاده کنید چرا که استفاده از ذغال به سرطان ارتباط داده شده است.

این مطلب در سایت تابناک  باتو  منتشر شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *