معماری
خانه / چطور زندگی کنیم / مردان بیشتر از زنان در معرض بیماری های مختلف قرار دارند

مردان بیشتر از زنان در معرض بیماری های مختلف قرار دارند

چرا مردان نسبت به زنان با شدت بیشتری بیمار می شوند ؟

شواهد علمی به دست آمده از تحقیقات نشان داده اند که سلول های ایمنی مرد و زن به نحو متفاوتی به ویروس های مهاجم واکنش نشان می دهند.در این خصوص مطالعات انجام شده بر موش های آزمایشگاهی نشان داده است که موش های بالغ نر که در معرض باکتری قرار داشتند علائم بیماری بیشتری نسبت به موش های بالغ ماده نشان داده اند.

متخصص مربوط به این موضوع معتقد است : مطالعات انجام شده در سلول های انسانی و همچنین در موش ها نشان می دهد که سلول های ایمنی بدن جنس نر دارای گیرنده های فعال تر در مقابل ویروس های معین هستند.

بنابراین متخصصان معتقدند که همیشه حضور میکروب یا ویروس باعث بیماری افراد نمی شود ؛ بلکه پاسخ ایمنی بدن نیز در این خصوص تاثیرگذار است.بر طبق این اصل ، مردان دارای واکنش شدیدی هستند که سلول ها را به محل عفونت هدایت می کند و موجب احساس کلی بیماری می شود.دلیل این موضوع کاملا مشخص نیست اما یک فرضیه در این خصوص معتقد است که دو هورمون جنسی مردان و زنان یعنی تستوسترون و استروژن بر روی گیرنده های ایمنی بدن به روش های مختلفی تاثیر می گذارند .

در همین خصوص مطالعه ی مرتبطی که در سال ۲۰۱۵ بر روی سلول های بنیادی انجام شد نیز نشان داد که استروژن (هورمون جنسی زنان) برای ویروس آنفولانزایی که در صدد آلوده کردن نمونه ها بود ترکیبات سخت تری را ایجاد می نماید.
نظریه ی دیگری نیز که توسط محققان دانشگاه کمبریج در سال ۲۰۱۰ ارائه شد نشان داد که مردان به دلیل گرایش خود به رفتارهای ریسک پذیر ، دارای سیستم ایمنی ضعیف تر و ایمنی کمتر هستند.
با این وجود ، دامنه ی موضوع مطرح شده به تمام انواع بیماری ها بسط پیدا نمی کند .به طور مثال مقاله ای که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد نشان داد در حالی که مردان به بیماری های خاص ( مانند سرطان های غیرتناسلی) حساس هستند ، زنان نیز بیشتر مستعد پذیرش دیگر بیماری ها همچون بیماری های خود ایمنی می باشند .
در خصوص بیماری آنفولانزای مردان نیز عوامل دیگری ممکن است تاثیر گذار باشند .به عنوان مثال مطالعات انجام شده نشان می دهند که مردان احتمالا” به میزان کمتری دستان خود را به طور منظم شستشو می دهند ؛ و یا اینکه آن ها احتمالا” کمتر به طور منظم به پزشک خود مراجعه می کنند. در نهایت متخصصین این امر معتقدند از آن جهت که هنجارهای فرهنگی بر رفتار ما تاثیر گذار هستند ؛ بنابراین احتمالا” ترکیبی از عوامل مختلف می تواند مسبب تفاوت شدت بیماری در مردان و زنان باشد.

تهیه و ترجمه اختصاصی از مجله اینترنتی باعلم دات نت / https://baelm.net

این مطلب در سایت “BaElm” منتشر شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *