معماری
خانه / خودرو و خودران / آمار گرندپری ابوظبی، هتریک‌های متفاوت بوتاس و آلونسو در روز پایانی ماسا

آمار گرندپری ابوظبی، هتریک‌های متفاوت بوتاس و آلونسو در روز پایانی ماسا

فرمول یک ۲۰۱۷ با شرایط خوب، اما گرندپری نه‌چندان خوبی در ابوظبی با ما وداع کرد. والتری بوتاس با برتری بی‌چون‌وچرا در گرندپری، خود را به جمع رانندگان عالی فرمول یک افزود. ابوظبی همچنین برای آلونسو جای خوبی بود، اما نه به‌اندازه‌ی بوتاس…

 • برای اولین بار در فرمول یک، بوتاس در دو گرندپری پیاپی، پول پوزیشن را کسب کرد، اما برخلاف گرندپری برزیل، جایگاه خود را تا انتهای مسابقه حفظ کرد و در آخرین مسابقه‌ی ۲۰۱۷، اول شد. او همچنین در دوئل با هم‌تیمی خود لوئیس همیلتون، سریع‌ترین دور مسابقه را ثبت کرد و برای اولین بار در ۹۷ گرندپری فرمول یک خود، هتریک کرد.
 • بوتاس تنها چهل و پنجمین راننده‌ای است که در فرمول ۱ هتریک کرده، و بعد از میکا هاکینن (۵ بار) و کیمی رایکونن (۲ بار) سومین فنلاندی است که موفق به هتریک در فرمول یک شده. از ۲۰۰۹ که سباستین فتل و جنسن باتن برای اولین بار هتریک کردند تابه‌حال، راننده‌ی جدیدی به هتریک کنندگان افزوده نشده بود.

 • این عملکرد عالی بوتاس، نوار عدم موفقیت‌های همیلتون بعد از قهرمانی را ادامه داد. همیلتون تابه‌حال بعد از مشخص شدن قهرمانی‌اش در فرمول یک، هیچ مسابقه‌ای را برنده نشده یا پول پوزیشنی به دست نیاورده.۳ گرندپری آخر ۲۰۱۵ و ۲ گرندپری اخیر از مثال‌های این آمار هستند.
 • اما همیلتون با دوم شدن در ابوظبی، درجایی‌دیگر رکوردی عالی ثبت کرده. او سومین راننده تاریخ فرمول یک است که در تمام گرندپری‌های فصل قهرمانی خود، امتیاز کسب کرده. خوآن مانوئل فانجیو و مایکل شوماخر ۲ راننده‌ی دیگر هستند.

 • حال همیلتون در ۲۵ مسابقه‌ی پیاپی امتیاز کسب کرده، و تنها ۲ مسابقه تا بهترین رکورد ۲۷ مسابقه‌ای که در دستان کیمی رایکونن است فاصله دارد که بین مسابقات ۲۰۱۲ بحرین و ۲۰۱۳ مجارستان به‌دست‌آمده.
 • بحث به سمت رکوردهای طولانی کشیده شد. بد نیست خاطرنشان کنیم که صد و هفتاد و پنجمین مسابقه‌ی پیاپی بود که مرسدس به‌عنوان سازنده‌ی پیشرانه، آن را با امتیاز به پایان رساند. حال آن‌ها در مکان دوم، جلوتر از رنو با ۱۳۸ و بعد از فورد با ۲۲۸ مسابقه‌ی پیاپی قرار دارند.

 • و به‌عنوان آخرین رکورد پیکان‌های نقره‌ای، این صدمین مسابقه توأم با کسب سکو بود. خوآن مانوئل فانجیو و کارل کلینگ در سال ۱۹۵۴ در فرانسه این رکورد را آغاز کردند. حال مرسدس در رده‌ی هفتم تیم‌های با بیشترین سکو قرار دارد و تنها ۶ سکو تا تیم ششم یعنی برابهام فاصله دارد. اما راهی طولانی تا رسیدن به فراری با رکورد خارق‌العاده‌ی ۵۴۶ سکو پیش روی ژرمن‌ها قرار دارد.
 • برای فراری نیز خبرهای خوبی داریم. می‌دانیم که چهارم شدن کیمی رایکونن در ابوظبی، البته با کنار رفتن دنیل ریکاردو از مسابقه، مرد یخی را در رده‌بندی نهایی رانندگان با ۵ امتیاز اختلاف بالاتر از این استرالیایی همیشه خندان ردبول قرار داد. حال فراری برای دومین بار در ۳ فصل گذشته، ۲ راننده در میان ۴ راننده‌ی برتر فصل دارد. آن‌ها از ۲۰۰۸ تابه‌حال در این موقعیت خوب قرار نداشته‌اند.

 • سب راننده‌ی بهتر این فصل فراری بود. درواقع او با دوم شدن در رده‌بندی رانندگان، اولین راننده‌ی غیر مرسدسی بود که بعد از آغاز عصر هیبریدی فرمول یک در ۲۰۱۴، به مقام دوم رانندگان دست‌یافته است.
 • فتل با سوم شدن در ابوظبی به این رکورد دست‌یافت. او برای بار نود و نهم پا روی سکوی فرمول یک گذاشت و حال تنها یک سکو تا سه‌رقمی شدن تعداد سکوهایش در فرمول یک‌ فاصله دارد. تنها مایکل شوماخر، لوئیس همیلتون و آلن پراست در تعداد سکو، عضو باشگاه سه‌رقمی‌های فرمول یک هستند.

 • فرناندو آلونسو نیز با ۹۷ سکو، بعد از فتل قرار دارد. البته آخرین سکوی او به سال ۲۰۱۴ برمی‌گردد. مشکل اصلی او از زمانی شروع شد که مک‌لارن و هوندا دوباره به هم پیوستند. اما او در ابوظبی هتریک کرد و سومین گرندپری پیاپی خود را با امتیاز پشت سر گذاشت که برای اولین بار در ۳ سال اخیر بود.

 • شاید ردبول برای سیزدهمین بار در ۲۰۱۷ شاهد خروج خودروی RB13 خود از مسابقه باشد، اما با کسب رده‌ی پنجم توسط مکس ورشتپن، سی و هفتمین گرندپری امتیازی پیاپی خود را پشت سر گذاشت که بهترین رکورد ردبول در فرمول یک است. آن‌ها حتی در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ که ۴ قهرمانی متوالی به دست آوردند، توانسته بودند تنها ۳۳ بار پیاپی، مسابقات را با امتیاز ترک کنند.

 • در میان سازندگان، رنو توانست در ابوظبی با عبور از تورو روسو به مقام ششم تیمی دست یابد. آخرین بار که رنو در جایگاهی این‌چنین قرار داشت به سال ۲۰۱۱ بازمی‌گردد.زمانی که نیک هایدفیلد و ویتالی پتروف رانندگان اصلی این تیم بودند.
 • تورو روسو تنها با ۴ امتیاز، رده ششم را از دست داد. جایگاهی که در صورت کسب آن، بهترین رکورد آن‌ها در فرمول یک تلقی می‌شد.

 • ابوظبی، آخرین گرندپری فرمول یک فیلیپه ماسا بود. او رکورد ۱۰۰ درصدی خود را در شروع و پایان در میان ۱۰ نفر برتر در ابوظبی حفظ کرد. دوران فرمول یک این راننده‌ی برزیلی با شرکت در ۲۶۹ گرندپری و امتیاز گیری در ۱۶۵ گرندپری به پایان رسید. او در تعداد مسابقات فرمول یک، رده‌ی ششم را دارد و در امتیاز گیری، با ۱۶۵ گرندپری، بعد از مایکل شوماخر (۲۲۱ گرندپری)، فرناندو آلونسو (۱۹۳ گرندپری)، رایکونن (۱۸۷ گرندپری) و همیلتون (۱۷۲ گرندپری) در جایگاه پنجم ایستاده است.

Let’s block ads! (Why?)

برای مطالعه ادامه مطلب، اینجا کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *