معماری
خانه / خودرو و خودران / معرفی کراس‌اوور کانسپت تویوتا FT-AC در لس‌آنجلس

معرفی کراس‌اوور کانسپت تویوتا FT-AC در لس‌آنجلس

تویوتا در نمایشگاه خودروی لس‌آنجلس کانسپتی بنام FT-AC را رونمایی کرده که یک طرح مطالعاتی برای کسانی است که خواهان کراس‌اووری با قابلیت‌های آفرود هستند. این کانسپت هم‌اکنون به یک پیشرانهٔ بنزینی به همراه سامانهٔ چهارچرخ محرک با کنترل گشتاور پیشرفته مجهز شده است اما به گفتهٔ تویوتا امکان تجهیز آن به نسل آیندهٔ سیستم هیبریدی این شرکت هم وجود دارد.

کانسپت FT-AC از لاستیک‌هایی بزرگ و آج‌دار با رینگ‌های ۲۰ اینچی، گلگیرهای بزرگ و فاصله‌ای زیاد از سطح زمین برخوردار است اما غیر از این‌ها، تویوتا ریل‌های سقفی بزرگ با چراغ‌های LED به همراه قلاب‌ها و محافظ‌های زیرین در عقب و جلو را هم برای این ماشین در نظر گرفته تا به‌خوبی شخصیت آفرود آن‌را نشان دهد. همچنین در قسمت عقب خودرو یک نوار یکپارچه مخصوص حمل دوچرخه تعبیه شده که به گفتهٔ تویوتا می‌توان آن‌را تنها در چند ثانیه پنهان کرد.

سیستم چهارچرخ محرک FT-AC هم با توجه به متغیرهای سطح مسیر تنظیم شده و برای ایجاد حداکثر کشش به قابلیت قفل چهارچرخ مجهز شده و به توزیع قدرت بین چرخ‌ها می‌پردازد. یکی دیگر از ویژگی‌های جالب این کراس‌اوور کامپکت کانسپت، سیستم دوربین‌های آن است اما منظور از این سیستم صرفاً دوربین ۳۶۰ درجه یا دوربین دید عقب نیست بلکه این سیستم شامل دوربین‌های متعددی می‌شود که توانایی ضبط ویدئو و آپلود خودکار آن در فضای ابری دیجیتال را دارند.

FT-AC مجهز به دوربین‌هایی است که در آینه‌های جانبی نصب شده‌اند و قابلیت ضبط فیلم و عکس را دارند. در شب چراغ‌های LED روی سقف نیز می‌توانند به‌عنوان فلاش دوربین عمل کنند اما حتی اگر این هم کافی نباشد، دوربین‌های مادون‌قرمز هم در خودرو تعبیه شده که در تاریکی شب مورداستفاده قرار می‌گیرند. پس از ضبط فیلم‌ها و عکس‌ها، امکان ویرایش آن‌ها نیز وجود خواهد داشت و پس از آپلود توسط خودرو، در صورت تمایل می‌توان آن‌ها را به اشتراک گذاشت.

اما ویژگی‌های جالب و منحصربه‌فرد کانسپت جدید تویوتا به این موارد ختم نمی‌شوند زیرا این ماشین به یک سیستم موقعیت جغرافیایی هم مجهز شده که می‌تواند مکان دقیق خودرو را مشخص کند. چراغ‌های LED روی سقف نیز علاوه بر فراهم کردن روشنایی کافی برای تصویربرداری، می‌توانند کل محیط اطراف ماشین را روشن کنند. علاوه بر این، چراغ‌های مه شکن FT-AC نیز به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابلیت جداسازی و جابجایی دارند و می‌توان از آن‌ها به‌عنوان چراغ‌قوه استفاده کرد.

کانسپت FT-AC بر اساس جدیدترین پلت‌فرم جهانی تویوتا بنام T-NGA ساخته شده است. تویوتا با ساخت کانسپت‌های مختلف بر اساس این پلت‌فرم در حال سنجش پاسخ مردم است به‌نحوی‌که در ماه آوریل گذشته کانسپت FT-4X را در نمایشگاه نیویورک رونمایی کرد و در اکتبر گذشته نیز در نمایشگاه توکیو از کانسپت TJ کروزر پرده‌برداری نمود. بااین‌حال FT-AC فقط یک طرح آزمایشی است ولی مطمئناً در آینده‌ای نه‌چندان دور می‌توانیم بسیاری از ویژگی‌های آن‌را در محصولات تولیدی تویوتا مشاهده کنیم.

Let’s block ads! (Why?)

برای مطالعه ادامه مطلب، اینجا کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *