معماری
خانه / خودرو و خودران / هشدار رئیس FIA در مورد تصویب قوانین جدید پیشرانه‌های فرمول یک

هشدار رئیس FIA در مورد تصویب قوانین جدید پیشرانه‌های فرمول یک

ژان تاد رئیس فدراسیون جهانی اتوموبیلرانی FIA اعتقاد دارد بی‌توجهی به سازنده‌های کنونی در تصویب قوانین جدید و توجه بیش‌ازحد به کسانی که قصد ورود به فرمول یک را دارند، ناعادلانه است.

پیشنهاد‌ها در مورد پیشرانه‌های جدید فرمول یک برای سال ۲۰۲۱، اعتراض فراری، مرسدس و رنو، سه سازنده‌ی اصلی موتورهای فرمول یک را در پی داشته. این سازندگان معتقدند ساخت موتور بر اساس قوانین جدید، نیازمند افزایش زیادی در بودجه‌ی تیم‌ها است. البته باید کاهش ۴۳ میلیون دلاری پاداش لایبرتی مدیا برای فصل ۲۰۱۷ را نیز یادآوری کنیم که کاهش درآمد تیم‌ها را در پی خواهد داشت.

اما گردانندگان کنونی فرمول یک می‌دانند که اگر در قوانین کنونی تغییری حاصل نکنند، امکان ورود سازندگانی مانند  Ilmor و  Coswort به مسابقات جایزه‌بزرگ کم است.

ژان تاد معتقد است نادیده گرفتن سرمایه‌گذاری سازندگان کنونی بر موتورهای توربو هایبرید و در نظر گرفتن خواست شرکت‌هایی که حتی شاید قادر نباشند به فرمول یک وارد شوند اشتباه بزرگی است. او در این مورد گفت:

این ناعادلانه است که سازندگان کنونی پیشرانه‌ها را کم‌ارزش انگاشته و به کسانی که به فرمول یک خواهند آمد گوش کنیم. برای من هم در این شرایط، یافتن بهترین راه برای دست یافتن به پیشرانه‌های آینده مهم است. اما معتقدم این کار باید با احترام به کار تیم‌هایی باشد که سرمایه‌گذاری عظیمی روی موتورهای جدید کنونی انجام داده‌اند.

تاد یکی از حامیان اصلی موتورهای توربو هایبرید بود، اما او اذعان کرد که فرمول یک در همه‌ی زمینه‌ها به خواسته‌های خود در مورد این موتورها نرسیده است. اعتقاد او مبنی بر لزوم بهبود صدا، هزینه و پیچیدگی موتورهای کنونی، تحول اساسی موتورها برای سال ۲۰۲۱ را اجتناب‌ناپذیر می‌کند.

معتقدم پیشرانه‌های کنونی بسیار پیچیده و گران هستند و این نکته انگیزه‌ی اولیه را برای تحول آن‌ها برای نسل بعد فراهم می‌کند. پیشرانه‌های جدید کاملاً متفاوت خواهند بود.

اما مخالف توسعه‌ی پیشرانه‌های کاملاً جدید هستم. معتقدم باید با توجه به آنچه از پیشرانه‌های کنونی به دست آورده‌ایم، کار را ادامه دهیم و به سازندگان اصلی اجازه دهیم از سرمایه‌گذاری‌هایی که برای این نسل از پیشرانه‌ها کرده‌اند نهایت استفاده را ببرند و به توسعه‌ی نسل بعد بپردازند. بعد می‌توانیم سازندگان جدید را هم برای ورود به فرمول یک تشویق کنیم.

Let’s block ads! (Why?)

برای مطالعه ادامه مطلب، اینجا کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *