معماری
خانه / خودرو و خودران / حراج پروتوتایپ بسیار نادر بوگاتی EB110 SS

حراج پروتوتایپ بسیار نادر بوگاتی EB110 SS

امروز عمدتاً بوگاتی با هایپرکارهای خارق‌العادهٔ ویرون و شیرون شناخته می‌شود که هردو در دوان مالکیت فولکس‌واگن توسعه پیدا کرده و توانسته‌اند رکورد سرعت را جابجا کنند؛ اما بوگاتی پیش‌ازاین، یعنی قبل از دوران فولکس‌واگن هم سوپراسپرتی افراطی را تولید کرده است که EB110 نام دارد. سپس در سال ۱۹۹۳ این شرکت نسخهٔ ویژه‌ای از این سوپراسپرت را با نام EB110 SS معرفی کرد که قدرت آن به ۶۱۰ اسب بخار رسیده بود و در زمان خود عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت.

البته احتمالاً فکر می‌کنید که در حال حاضر شیرون یا حتی قبل از آن ویرون بسیار قدرتمندتر از EB110 SS هستند که البته این گفتهٔ درستی است اما این نکته را باید در نظر داشت که EB110 وزن کمتری دارد. درواقع بیش از ۴۵۰ کیلوگرم سبک‌تر است. برای مقایسه، درحالی‌که شیرون حدود ۲ تن (تقریباً به‌اندازهٔ یک آئودی Q7) و ویرون بیش از ۱۸۰۰ کیلوگرم وزن دارند، وزن EB110 SS کمتر از ۱۵۰۰ کیلوگرم است که این یعنی تنها کمی بیشتر از یک آئودی TT.

البته وزن پایین EB110 تعجبی ندارد چراکه این خودرو در دوران مالکیت رومانو آرتیولی ساخته شده یعنی همان کسی که لوتوس الیزه، یکی از سبک‌ترین خودروهای اسپرت دنیا را ساخته است. علاوه بر این، EB110 SS از پیشرانهٔ نسبتاً کوچک ۳٫۵ لیتری V12 چهار توربو استفاده می‌کند که نسبت حجم به قدرت آن برابر با ۱۷۲ اسب بخار به هر لیتر است که حتی از ویرون سوپراسپرت هم بهتر است و تنها کمی پایین‌تر از شیرونی قرار می‌گیرد که با قدرت عظیم ۱۵۰۰ اسب بخار، نزدیک ربع قرن بعد ساخته شده است.

اما متأسفانه بوگاتی تا پیش از آنکه به خاطر جاه‌طلبی‌های آرتیولی ورشکست شود، تنها ۱۳۹ دستگاه از EB110 را تولید کرد که فقط ۳۶ دستگاه از آن‌ها از نوع SS بودند؛ اما بااین‌وجود قرار است به‌زودی یک دستگاه از این سوپراسپرت بسیار کمیاب به حراج گذاشته شود؛ اما این نمونه یک ویژگی خاص هم دارد. این EB110 SS یک نمونهٔ پروتوتایپ است که ارزش آن‌را بیشتر می‌کند. این ماشین قرار است در حراجی RM Sotheby’s در هفتم فوریه در پاریس به حراج گذاشته شود و انتظار می‌رود با قیمتی بین ۸۵۰ هزار تا ۱٫۱ میلیون یورو به فروش برسد.

Let’s block ads! (Why?)

برای مطالعه ادامه مطلب، اینجا کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *