معماری
خانه / خودرو و خودران / برقی که نیسان را گرفت: بررسی لیف 2018

برقی که نیسان را گرفت: بررسی لیف 2018

نسل قبلی نیسان لیف اولین خودروی برقی گسترده و قابل دسترس بود اما آیا نسل جدید لیف می‌تواند خواب رقیبانی مانند تسلا مدل 3 و شورولت بولت را پریشان نماید؟

نیسان لیف 2018
نیسان لیف برای سال 2018 بازطراحی شده و شباهت چندانی به نسل قبلی خود ندارد. آن طور که از شواهد امر پیداست، لیف 2018 بیش از پیش در همکاری با شرکای فرانسوی نیسان طراحی و توسعه یافته است.

نیسان لیف 2018
البته این خودرو بیشتر از آن که شبیه به رنو مگان باشد به نیسان مورانو و شورولت بولت شباهت دارد. تثبیت ضریب درگ نیسان لیف در مقایسه با نسل قبل، در عدد 0.28 نشان می‌دهد که طراحی جدید از منظر دینامیکی چندان مناسب نیست.

نیسان لیف 2018
حرکت در ترافیک شلوغ با نیسان لیف، به لطف پیشرانه تقریبا بی صدا، که اینک توان خروجی آن از 107 اسب بخار به 147 واحد افزایش یافته است، بسیار خوشایند به نظر می‌رسد.

نیسان لیف 2018
خودروهای برقی دو مشکل اتومبیل های کوچک را برطرف نموده‌اند: یکی فقدان گشتاور کافی و دیگری سروصدای پیشرانه احتراق داخلی چهار سیلندر.
درون محفظه موتور، همان جا که انتظار دارید تا یک پیشرانه احتراق داخلی حضور داشته باشد، یک مکعب فلزی به همراه ماژول تحویل قدرت، اینورتر و موتور الکتریکی جا خوش کرده‌اند.

نیسان لیف 2018
در بدترین حالت تنها حدود 67 دسی‌بل از صدای تایرها، باد و پیشرانه به درون کابین نفوذ خواهد کرد و این در حالیست که یک خودوری لوکس در حدود 65 دسی بل صدا را در سرعت 112 کیلومتربرساعت به کابین خود راه می‌دهد. پس مشکل سروصدا حل شد.

نیسان لیف 2018
با وجود افزایش 40 اسب بخاری توان پیشرانه، نیسان لیف هنوز یارای رقابت با مدل3 را ندارد. شتاب 0 تا 96 کیلومتر بر ساعت این خودرو معادل 7.4 ثانیه است که البته برای یک هاچبک با کاربری عادی، مناسب به نظر می‌رسد. اما چیزی که می‌تواند هیجان‌انگیز باشد گشتاور 320 نیوتن‌متری آن است که تنها در طی 2.8 ثانیه، سرعت لیف را از 50 به 80 کیلومتر برساعت می‌رساند و در این حین به راحتی پشت شما را در صندلی فرو خواهد برد.

نیسان لیف 2018
ظرفیت باتری 40 کیلووات ساعت است که نسبت به قبل 10 واحد افزایش را نشان می‌دهد. بر طبق ادعای شرکت سازنده، برد حرکتی نیسان با یک مرتبه شارژ کامل باتری معادل 240 کیلومتر است که البته ما در اینجا توانستیم کمی بیش از این فاصله را با لیف طی نماییم. در کل میزان مصرف شارژ باتری به نوع رانندگی و شرایط مسیر بستگی دارد.

نیسان لیف 2018
باتری خودرو در کف آن جاسازی شده و این باعث می‌شود تا نیسان لیف 1585 کیلوگرم از تعادل خوبی برخوردار شود. میزان چسبندگی آن برابر 0.79 جی است و حین حرکت در مسیرهای کوهستانی، بازخورد غربیلک فرمان کاملا مناسب است. علی رغم میزان چسبندگی پایین شاسی، پایداری آن در جاده‌های کوهستانی قابل تحسین است؛ بعلاوه گشتاور پیشرانه قادر است تا خودرو را به راحتی از پیچ ها عبور دهد. البته در این گونه مسیرها به هیچ وجه سیستم کمک راننده ProPilot را که جزیی از پکیج 2200دلاری فناوری است، روشن ننمایید. این سیستم خودرو را در مرکز مسیر نگه می‌دارد و این امکان را می‌دهد که برای چند ثانیه دستان خود را از روی فرمان بردارید. در عبور از پیچ ها سرعت را بقدری کم می‌کند که انگار یک معلم رانندگی در کنار شما نشسته و پدال را در اختیار گرفته است. در واقع این سیستم لذت رانندگی را از شما می‌گیرد. همچنین کروز کنترل قادر است تا سرعت خودرو را بر حسب ترافیک تنظیم نماید اما خیلی زود و بی موقع این کار را انجام می‌دهد و از این جهت تا حدی روی اعصاب راننده است.


یکی دیگر از فناوری‌های بکار رفته در لیف، تکنولوژی موسوم به e-pedal است که توسط یک دکمه خاموش و روشن می‌شود. به کمک این فناوری می‌توان در ترافیک های شلوغ از ترمز زدن های پیاپی توسط راننده جلوگیری نموده و راننده قادر است تا بدون استفاده از پدال ترمز، خودرو را به طرز قابل پیش‌بینی و به طور کامل متوقف نماید. لذت رانندگی با یک پدال چیزی است که اگر آن را تجربه نمایید، دیگر نمی خواهید از آن خارج شوید.
همچنین قدرت ترمزهای لیف به حدی است که اگر از سرعت 112 کیلومتربرساعت قصد توقف داشته باشید، این خودرو در فاصله 58.2 متر،به طور کامل از حرکت باز می‌ایستد.

نیسان لیف 2018
با احتساب حرکت در مسیرهای کوهستانی و آزادراه، نیسان لیف توانست در حدود 225 کیلومتر را با یک مرتبه شارژ باتری طی نماید.

نیسان لیف 2018
اگر بخواهید با برق 120 ولت خانگی نیسان لیف 2018 را به طور کامل شارژ نمایید، چیزی در حدود 26 ساعت به طول خواهد انجامید. با یک یونیت شارژ 240 ولتی، این کار حدود هفت ساعت زمان نیاز خواهد داشت. همچنین سامانه اتصال شارژ سریع به صورت سفارشی بر روی تریم پایه S با بهای 1590 دلار قابل نصب است. این سیستم به طور استاندارد در نسخه‌های SV و SL نصب شده است. ایستگاه‌های شارژ عمومی که با برق 440v DC اقدام به شارژ خودروهای برقی می‌نمایند، طبق شنیده‌ها قادرند تا ظرف 40 دقیقه باتری را تا 80 درصد شارژ نمایند. البته ما به یکی از این ایستگاه‌ها مراجعه کردیم تا صحت ادعای فوق را بسنجیم اما متاسفانه ایستگاه تعطیل بود!

نیسان لیف 2018
فاصله محوری این خودرو نسبت به قبل ثابت و معادل 2.7 متر است. همین امر موجب شده تا حجم کابین در بخش سرنشینان، در رقم 2633 لیتر و در بخش بار، در حجم 680 لیتر ثابت باقی بماند.

نیسان لیف 2018
طراحی کابین نسبت به گذشته جذاب‌تر شده و نمایشگر دیجیتال تعبیه شده در پشت غربیلک فرمان به همراه یک سرعت سنج آنالوگ، پیکربندی مناسبی را پدید آورده اند. اما از نظر کیفیت متریال کابین، می‌توان لیف را با نیسان سنترا 20 هزار دلاری مقایسه کرد و این حس ناخوشایند را به شما القا می‌شود که گویی یک خودروی 20 هزار دلاری را همراه با یک باتری گرانقیمت خریداری نموده‌اید.

بهای نسخه پایه نیسان لیف معادل 30,875 دلار است. تریم SV که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است، ضمن برخورداری از امکاناتی نظیر: قابلیت شارژ سریع، صفحه نمایشگر لمسی هفت اینچی، رینگ‌های 17 اینچی، مسیریاب، کروز کنترل تطبیق‌پذیر، اپل کارپلی و اندرویداتو، دارای قیمتی معادل 33,375 دلار است. تجهیزات تکنولوژیک دیگری همچون سیستم کمک راننده propilot، چراغ‌های LED، صندلی برقی راننده و سیستم گرمکن برای صندلی‌های جلو، غربیلک فرمان و آینه‌های جانبی، را نیز به لیست تجهیزات این خودرو اضافه نمایید. در مقام قیاس، شورولت بولت با بهای 37,495 دلار از رنج حرکتی 383 کیلومتر با یک مرتبه شارژ برخوردار است.

با در نظر گرفتن ظرفیت باتری، دامنه حرکتی و قیمت مناسب، نیسان لیف یکی از گزینه‌های مناسب برای کسانی است که به دنبال خرید خودروی برقی هستند. اما بر اساس همین منطق، شورولت بولت نسبت به لیف گزینه بهتری است. شرکت نیسان نیز این موضوع را به خوبی دریافته و در آینده نزدیک یک باتری به ظرفیت 60 کیلووات ساعت را جایگزین نمونه 40 واحدی می‌نماید تا دامنه حرکتی خودرو به فراتر از 320 کیلومتر افزایش یابد. در این صورت لیف حتما یارای رقابت با شورولت بولت و تسلا مدل سه 36هزار دلاری با دامنه حرکتی 350 کیلومتری را خواهد داشت.

امیدواریم هرچه زودتر پای چنین خودروهایی به کشور عزیزمان و مخصوصاً خیابان‌های شلوغ و غبارآلود شهرهای بزرگمان نیز باز شود.

منبع: caranddriver

Let’s block ads! (Why?)

برای مطالعه ادامه مطلب، اینجا کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *