معماری
خانه / سبک زندگی / اینم یه جورشه / آیا کمی دلواپسی برای تقویت حافظه خوب است؟

آیا کمی دلواپسی برای تقویت حافظه خوب است؟

به گزارش آی سبک، افرادی که سطح تشویش در آنها بیشتر از دیگران است به احتمال زیاد حافظه بهتری در یادآوری برخی از رویدادهای مشخص دارند. زیرا دلواپسی بیشتر، افراد را در برابر احساسات منفی مستعدتر می سازد و آنها را در وضعیت روانی منفی تری قرار می دهد. در نتیجه به نظر می رسد که برخی رویدادهای معین برای این افراد به یاد ماندنی تر می شود. به عبارت دقیق تر، اندکی نگرانی می تواند به حافظه شما قدرت دهد.

محققان با انجام یک آزمون تشویش در مورد 18 دانشجوی کارشناسی به این نتیجه رسیدند که آنهایی که نمره بالایی در این آزمون گرفته بودند یعنی دو هفته قبل تجربه نگرانی داشتند از سایرین آمادگی بیشتری در برابر احساسات منفی داشتند. سپس برای آزمودن حافظه آنها مجموعه ای کلمات خنثی از یک سو و نیز یک صحنه منفی مانند تصادف ماشین یا گورستان یا منظره ای طبیعی را برای آنها به نمایش در می آوردند.

در پایان از آنها خواسته می شد تا در مورد آن کلمات فکر کنند و دوباره با ذهنیت منفی یا خنثی با آن رو برو شوند. سپس مجموعه دیگری از کلمات خنثی به آنها داده شد و حافظه شان در مورد این کلمات جدید مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد کلمات جدیدی که با ذهنیت منفی به آنها داده شد بود در مورد کسانی که تشویش بیشتری داشتند بهتر به یاد ماند. درواقع تشویش بیشتر با ذهنیت منفی بیشتر و حافظه بهتر همراه است.

منبع: شفقنا به نقل از Live Science

Let’s block ads! (Why?)

برای مطالعه ادامه مطلب، اینجا کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *