معماری
خانه / خودرو و خودران / معرفی بوگاتی شیرون اسپرت، سبک‌تر و پویاتر

معرفی بوگاتی شیرون اسپرت، سبک‌تر و پویاتر

شگفتی بوگاتی برای نمایشگاه ژنو امسال، نسخهٔ جدیدی از هایپرکار شیرون بنام شیرون اسپرت است. این مدل همان‌طور که از نامش مشخص است، نسخه‌ای اسپرت‌تر از شیرون استاندارد است که هرچند قدرت آن بدون تغییر باقیمانده ولی به لطف ارتقاءها و پیشرفت‌هایی، به گفتهٔ بوگاتی هندلینگ آن به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای بهتر شده و چابکی آن افزایش یافته است به‌نحوی‌که حالا به‌طور قابل‌توجهی پیچ‌ها را سریع‌تر طی می‌کند.

در تعلیق شیرون اسپرت تجدیدنظر شده و با استفاده از استراتژی کنترل جدید برای کمک‌فنرها، حالا تعلیق خودرو به‌طور میانگین 10 درصد سفت‌تر از شیرون استاندارد شده است. البته این تغییر صرفاً در حالت رانندگی «هندلینگ» ایجاد می‌شود. علاوه بر این، سیستم فرمان شیرون نیز اصلاح شده و ماشین به سیستم کنترل گشتاور پویا هم مجهز شده که گشتاور را به‌صورت مجزا بین هریک از چرخ‌ها توزیع می‌کند. این سیستم منجر به بهبود فرمان پذیری خودرو می‌شود. این تغییرات اما در تمامی حالات رانندگی اعمال می‌شود.

علاوه بر این تغییرات، بوگاتی در شیرون اسپرت به دنبال کاهش وزن خودرو نیز بوده است که این کار با استفادهٔ گسترده از فیبر کربن در قسمت‌های بیشتری از خودرو مانند رینگ‌ها و پوشش اینترکولر صورت گرفته است. حتی برف‌پاک‌کن شیرون اسپرت نیز از فیبر کربن ساخته شده که 77 درصد سبک‌تر از یک برف‌پاک‌کن معمولی است؛ بنابراین بوگاتی اولین سازندهٔ برف‌پاک‌کن فیبر کربنی در دنیا محسوب می‌شود. علاوه بر این، شیرون اسپرت به شیشه‌های سبک‌تر پنجرهٔ عقب و همین‌طور رفلکتور اگزوز سبک‌تری هم مجهز شده است. مجموعهٔ این اقدامات موجب کاهش 18 کیلوگرمی وزن شیرون اسپرت نسبت به نسخهٔ معمولی شده است.

بر روی کاغذ، شیرون اسپرت چندان متفاوت با نسخهٔ معمولی آن به نظر نمی‌رسد اما به ادعای بوگاتی، تمامی این تغییرات موجب شده که شیرون اسپرت در پیست آزمایشی ناردوی بوگاتی، پنج ثانیه سریع‌تر از نسخهٔ معمولی عمل کند. همچنین بوگاتی افزوده است که این هیولا حتی در سرعت‌های بالاتر از 200 کیلومتر در ساعت هم می‌تواند حداکثر پتانسیل هندلینگ خود را در پیچ‌ها ارائه کند.

رئیس بوگاتی آقای استفان وینکلمن در مورد شیرون اسپرت گفته است:

«ما شیرون اسپرت را با بهبود پویایی و هندلینگ در جاده‌های پرپیچ‌وخم، برای خریدارانی که خواهان تجربهٔ رانندگی حتی اسپرت‌تر با شیرون خود هستند توسعه داده‌ایم. ولی بااین‌حال برای ما مهم بود که شخصیت منحصربه‌فرد شیرون که ترکیبی است از عملکرد بی‌نهایت، شتاب خارق‌العاده و ارائهٔ حداکثر سرعت با راحتی، لوکس گرایی و قابلیت استفادهٔ روزمره، بدون تغییر باقی بماند».

در بیرون، قطعات فیبر کربنی و رینگ‌های ویژه، شیرون اسپرت را از نسخهٔ معمولی متمایز کرده است. در داخل نیز کنسول مرکزی با نشان Chiron Sport تزئین شده و روی بخش داخلی رکاب‌ها نیز نشان Sport نقش بسته است. علاوه بر این، دکمهٔ استارت، انتخاب‌گر حالات رانندگی و بخش میانی داشبورد نیز به رنگ مشکی درآمده است.

نمونه‌ای از شیرون اسپرت که در نمایشگاه ژنو به نمایش درآمده است در بیرون به رنگ قرمز ایتالیایی با ترکیب فیبر کربن خاکستری است درحالی‌که تریم داخلی آن نیز ترکیبی از رنگ مشکی با دوخت قرمز است؛ اما غیر از این رنگ، بوگاتی ترکیب رنگ‌های داخلی و خارجی جدیدی را هم برای شیرون اسپرت ارائه کرده است. نمونهٔ حاضر در نمایشگاه ژنو اما به تمامی آپشن‌های قابل سفارش برای شیرون مجهز شده و حدود 3.67 میلیون دلار قیمت دارد که به‌احتمال‌زیاد گران‌ترین خودروی نمایشگاه ژنو امسال محسوب می‌شود.

قیمت پایهٔ شیرون اسپرت اما در اروپا از 2.65 میلیون یورو در ایالات‌متحده از 3.26 میلیون دلار آغاز می‌شود که این مبلغ در ایالات‌متحده شامل مالیات، هزینهٔ حمل و سایز هزینه‌ها نیز می‌شود. تحویل این هایپرکار رؤیایی به خریداران از پایان سال جاری آغاز خواهد شد.

[دانلود ویدئو ]با پوشش کامل و لحظه‌به‌لحظهٔ رویدادها و اخبار نمایشگاه خودروی ژنو 2018 در مجلهٔ پدال همراه شما هستیم…

Let’s block ads! (Why?)

برای مطالعه ادامه مطلب، اینجا کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *