معماری
خانه / پزشک خود باشید / شپش موی سر در کودکان، درمان چگونه است؟

شپش موی سر در کودکان، درمان چگونه است؟

شپش سر حشره ریز، مسطح و بی بالی است که روی پوست سر زندگی می کند و خون انسان را می مکد. کودکان مدرسه ای با تماس مستقیم یا استفاده از کلاه یا شانه یکدیگر به راحتی این حشره را از یکدیگر می گیرند. اگر کودکتان شپش سر دارد، نگران نشوید که لابد مشکل نظافت دارد، زیرا شپش سر در واقع مو و پوست تمیز را ترجیح می دهد.

علائم :

علائم عمده شپش سر عبارت اند از:

– خارش شدید پوست سر

– نقطه های قرمز ریز (جای گزش شپش) روی پوست سر

شپش بالغ سر بسیار کوچک و تقریبا شفاف است، و بنابراین مشکل می توان آن را دید. تخم ها راحت تر دیده می شود، خصوصا بعد از خروج نوزاد حشره از آن ها. پوسته های خالی تخم حشره به صورت توده های سفیدی در نزدیکی قاعده مو دیده می شود.

کارهای مقدماتی که می توان انجام داد: 

اگر احتمال می دهید کودکتان شپش دارد، موهایش را بررسی کنید تا ببینید تخم حشره در آن هست یا خیر. با مرطوب کردن موهای کودک و شانه کردن با شانه ریز روی قطعه سفیدی از کاغذ هم می توان فهمید که شپش دارد یا خیر. شپش ها را در صورت وجود می شود دید که روی کاغذ می خزند. اگر کودک شما آلوده به شپش شده است، همه اعضای دیگر خانواده را نیز از نظر وجود شپش سر بررسی کنید و به مدرسه کودک اطلاع دهید تا دیگر والدین نیز آگاه شوند.

آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟

شپش سر را در منزل و بدون مراجعه به پزشک می توان درمان کرد. اما اگر کودک کمتر از ۲ سال دارد یا حساسیت یا آسم دارد، باید قبل از شروع درمان با پزشک مشورت کنید.

درمان چگونه است؟

لوسیون ها و شامپوهای خاصی بدون نیاز به نسخه پزشک برای درمان شپش سر وجود دارد. بعضی از ترکیب ها را می توان فقط یک بار استفاده کرد؛ و بعضی دیگر را باید ظرف چند روز مکررا به کار برد. همه اعضای خانواده و نزدیکان باید همزمان از این ترکیبات استفاده کنند (حتی اگر علائمی نداشته باشند) تا شپش کاملا نابود شود و از ابتلای مجدد پیشگیری گردد. همه شانه ها و برس ها را در آب جوش بشویید تا هرگونه شپش یا تخم شپش که احتمالا در آن ها هست کشته شود. اگر همه نزدیکان همزمان درمان فوق را انجام دهند، معمولا یک دوره درمان برای خلاصی کودک از شپش سر کافی است.

چگونه می توان از ابتلا به شپش سر پیشگیری کرد؟ 

برای کاهش احتمال ابتلای کودک به شپش، او را تشویق کنید از کلاه، شانه و برس دیگر اعضای خانواده یا دوستان مدرسه استفاده نکند. اگر در مدرسه کودکتان شپش شایع شده است، می توانید از مواد دافع شپش سر (قابل تهیه بدون نسخه پزشک) برای پیشگیری استفاده کنید.

Let’s block ads! (Why?)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *